Dwusetna rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki

Data wydarzenia: 
piątek, 3 Listopad, 2017

Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci generała Tadeusza Kościuszki. UNESCO podjęło uchwałę o ustanowieniu roku 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej tez okazji Towarzystwo Historyczno- Literackie, Stacja Naukowa PAN w Paryżu oraz Ambasada RP w Paryżu, zorganizowały wspólną konferencję „Kościuszko bohater dwóch kontynentów” w dniach 19 i 20 października 2017. Konferencja paryska była okazją do przypomnienia trwałej obecności Kościuszki w pamięci Polaków, Amerykanów i Szwajcarów oraz do pokazania śladów jego działalności we Francji.

Konferencja zgromadziła historyków i specjalistów nie tylko z Polski. Uczestniczyli w niej Andrzej Białkiewicz (Politechnika Krakowska), Jolanta Daszyńska (Uniwersytet w Lodzi), Maciej Forycki (dyrektor Stacji Naukowej PAN w Paryżu), Jan Konopka (były dyrektor Muzeum w Solurze), Rafal Wiktor Kowalczyk (Uniwersytet w Lodzi), Tadeusz Marczak i Adam Szymanowicz (Akademia Wojsk Lądowych im. T Kościuszki), Mieczysław Rokosz (Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie), Piotr Ugniewski (Uniwersytet w Warszawie) i Franciszek Ziejka (były rektor Uniwersytetu Jagiellonskiego). Referaty wygłoszone podczas konferencji zostały w całości opublikowane w Annales dAcadémie Polonaise des Sciences, vol. 19, Paryż 2018:

http://paris.pan.pl/pl/index.php/biblioteka/roczniki/419-annales-academi...

W Ambasadzie odbyła się uroczystość wręczenia Pani Michèle Fanica odznaki Zasłuzony dla Kultury Polskiej w podziękowaniu za napisanie broszury o pobycie Kościuszki we Francji i za wieloletnią pomoc przy organizacji uroczystości pod pomnikiem Kościuszki w lesie Fontainebleau. Konferencji towarzyszyła wystawa plansz poświęcona najważniejszym wydarzeniom historycznym, w których Naczelnik brał czynny udział.

Po zakończeniu konferencji w sobotę 22 października uczestnicy wzięli udział w dorocznej uroczystości pod pomnikiem Kościuszki w Sorques. Do Sorque przybyli tez Pani Konsul Beata Jeśko, płk. Sławomir Pawlikowski, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy, merowie La Genevraye i Montigny-sur-Loing. Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci generała klasycystyczny portal oraz drzwi prowadzące do podziemnego korytarza zostały odnowione, a przed pomnikiem stanęła warta przedstawicieli Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki w mundurach Księstwa Warszawskiego. Po złożeniu kwiatów przed portalem, wszyscy udali się na Msze św. do kościoła w La Genevraye położonego w pobliżu zamku Berville, w którym Kościuszko spędził prawie piętnaście lat życia. Dzięki uprzejmości właścicieli zamku, uczestnicy konferencji mieli okazje rzucić okiem na zamek Berville, niestety pogrążony w strumieniach deszczu.

Na zakończenie byliśmy gościnnie podejmowani w zamku Montmelian przez Panią Evelyn Stebelską-Chevreux i hrabiego André Orlowskiego, potomków rodziny, w której tradycje kościuszkowskie są bardzo żywe.

Fotografie: Hanna Zaworonko-Olejniczak, Olivier Fanica